Eesti Raamatu Aasta
30. jaanuaril 2025 saab alguse Eesti Raamatu Aasta, mis kestab kuni 14. märtsini 2026.
Avapäeval lugesid õpilased üleilmse eesti raamatu kooslugemise raames Jaan Rannapi lasteraamatu "Nublu" esimest peatükki.
Eesti raamat 500
Aastal 2025 möödub 500 aastat esimese eesti keelt sisaldanud trükise ilmumisest. Eesti riigil ja eesti rahval on põhjust seda sünnipäeva väärikalt tähistada, uhkust tunda ning rõõmustada oma keele, oma kultuuri üle. Pool tuhat aastat eesti raamatut ja kirjakultuuri on erakordne ajalooline tähis, mille puhul on ühendanud jõud paljud kultuuriasutused üle Eesti, et raamatuaasta jooksul toimuks palju eriilmelisi ettevõtmisi, mis keskenduvad nii meie omakeelse raamatu ja kirjakeele ajaloole kui ka tulevikule. Korraldusse on kaasatud raamatukogud, muuseumid, koolid, ülikoolid, teadusasutused, saatkonnad jt. Raamatuaasta kestab 30. jaanuarist 2025 kuni 14. märtsini 2026 ehk eesti kirjanduse päevast (A. H. Tammsaare sünnipäevast) kuni emakeelepäevani (K. J. Petersoni sünnipäevani).
Eesti Raamatu Aasta 2025 patrooniks on Vabariigi President Alar Karis, kes sõnas 4. juunil 2024 patrooniks asudes muuhulgas järgmist: „Eesti rahvas on võrsunud raamatust ja kirjakeelest. Eestlaste kirjaoskus oli juba 19. sajandil üle 90 protsendi, kirjainimesed olid nii meie rahvuse kui ka identiteedi loojad, samuti laulupeo traditsiooni eestvõtjad. Seetõttu on Eesti raamatu 500. sünnipäev meie rahvale ja riigile märgiline ja oluline verstapost.“
Eestikeelse raamatu 500. sünnipäeva tähendust aitavad avada ka president Lennart Meri lausutud sõnad Eesti Raamatu Aasta avaaktusel 2000. aastal: „Miks tähistame Eesti Raamatu Aastat? Tahan edasi minna sellest, mida ütlesin eile õhtul: kui 1525. aastal ei oleks Eesti raamat sündinud, oleksime statistilise tõenäosuse järgi võinud olla sakslased, rootslased, venelased.”
Nende mõttekäikudega haakub ka Eesti Raamatu Aasta 2025 motoks valitud Hando Runneli luulerida „Rahvas algab raamatust”.
Eesti Raamatu Aasta saab rohkem lugeda siit: https://raamatuaasta.ee/et