Programmi info
Märjamaa Gümnaasium liitus Rohelise kooli programmiga veebruaris 2023 a.
Roheline Kool (inglise keeles Eco-school global) on suurim ülemaailmselt tuntud keskkonnaharidusprogramm, millega on liitunud üle 59 000 haridusasutuse 68st erinevast riigist. Programmi eesmärgiks on aidata lastel ja noortel kujuneda jätkusuutlikult mõtlevateks keskkonnateadlikeks inimesteks – tänased lapsed ja noored otsustavad ju tulevikus, millises
maailmas elame ja kuidas Maa rikkust kasutatakse.
Programmiga soovime tuua kooli tegemistesse keskkonnasäästliku mõtteviisi ning seda süsteemselt ja terviklikult. Koolis on moodustamisel keskkonnatöögrupp, kuhu kuuluvad nii õpilased, õpetajad, juhtkonna liikmed kui kogukonna esindajad.
Kevadel 2023 a. toimuvad Rohelise kooli programmi käivitamiseks mitmed kliima-, prügi-, elurikkuse- ja säästva arengu teemalised infoüritused.
Rohkem infot Rohelise kooli programmi kohta: https://www.tartuloodusmaja.ee/roheline-kool/link opens on new page
Rohelise Kooli projektiga seonduvad tegevused
KIK "Rohelise kooli ettevalmistusprojekt" (01.01.2023 - 30.06.2023)
Projekti eesmärk on algatada Märjamaa Gümnaasiumis Rohelise kooli programm. Projekti jooksul moodustatakse keskkonnatöörühm ning korraldatakse säästva arengu, jäätmekäitluse ja kliima teemalised õppetegevused. Läbimõeldud tegevuskavad valmivad elurikkuse ning energiatõhususe teemavaldkondades. Samuti viiakse koolis läbi keskkonnaülevaatus ja ressursitõhususe analüüs ning luuakse koolile keskkonnategevuskava, mille alusel edaspidi keskkonnateadlikkuse ja -säästlikkuse tegevusi teostatakse.
19. septembril 2024 käisid meie õpilased Paikre Jäätmekäitluskeskuses.
Esmalt said õpilased kuulata loengut teemal “Jäätmete kogumine ja käitlus”, mille kandis ette Keit Nestor. Käsitletud teemade hulgas oli näiteks jäätmehierarhia, ringmajandus ja kuidas vältida jäätmete tekkimist.
Eesti jäätmetest kõige rohkem on segaolmejäätmeid 60%, ringlusesse läheb 28%. Alates 2025. aastast peab pakendisorteerimine suurenema 2 korda.
Õpilastele selgitati, mida saavad nemad ära teha, et olukord paraneks. Näiteks saavad jälgida oma tarbimist, poodi võtta kaasa oma ostukoti, juua kraanivett ja annetada vanu riideid ja mänguasju, osta kasutatud tooteid.
Peale loengut tehti ringkäik sorteerimistehasesse ja vaadati õuealale suurema prügi sorteerimise jaoks tehtud kuhjasid. Päev lõppes prügisorteerimise mänguga ja testiti päeva jooksul saadud teadmisi küsimustikuga. Õpilased jäid päevaga väga rahule ja oskavad teha nüüd paremaid valikuid!
Protokollid, mis on seotud Rohelise Kooli projektiga leiab siit.link opens on new page